Родината му е Централна Америка. Познат е на ацтеките и маите от преди 8000 г. Названието му произлиза от езика нахуатъл. В превод означава тестиси, понеже по форма плодът прилича на анатомичния орган. Подобен е и на круша. В Европа е донесен през 17-и век от испанците. Най-големите му производители днес са Мексико, Индонезия, САЩ, Бразилия и Колумбия. Обширни плантации от него има и на нашия континент.
Можеш да ги видиш най-вече в Испания и на остров Корсика. Цветът му е от тъмно до кафяво-зелен. С грапава кора е, като на цитрусите. Вътрешността му е месеста, мазна, с бледо жълт цвят и съдържа една кафява, топчеста семка. Понеже е голяма, често я бъркат с костилка. Този плод обичайно тежи около 150-250 г, но има и сортове до 1 кг. Срещат се и миниатюрни разновидности. Узрява едва след като бъде откъснат от дървото. Вирее във влажни тропически гори и достига височина от около 15 м.
АВОКАДО
Ботаниците го наричат Persea americana. А в родината си е известно като ahuacatl. Принадлежи към семейство „лаврови”. За щастие древният плод, достига до щандовете в нашите магазини едва преди десетилетие. Днес цената му е достъпна и сравнима с тази на маслините. С тях плодът силно си прилича по сходния процент мазнини. Вкусът на авокадото е мек и ненатрапчив, комбинира се лесно с почти всяка храна. Най-популярните сортове авокадо в Европа са „Фуерте“ и „Хас“, като първият се продава отдавна на пазара в Западна Европа. Богат е на минерали и витамини. Съдържа А, С и Е и много повече протеини, отколкото другите плодове. Полезно е за сърцето и предпазва от запушване кръвоносните съдове. Има антиоксидантно действие. Спомага за изхвърлянето на токсините от организма. Маслото от авокадо лекува екземи и витилиго и понижава високия холестерол. Похапвайки авокадо ще си набавим нужното на организма ни желязо. Препоръчва се като храна за болни от анемия, бременни и деца - поради голямото количество витамини, минерали и протеини. Внимавай, в 100 грама авокадо има почти 165 калории. Намира приложение и в козметиката. Използва се под формата на маски, кремове за лице, шампоани и душ-гелове. Зная куп причини авокадото да бъде част от ежедневните ни ястия. Плодът е с високо съдържание на лесно усвояван от организма растителен протеин.
Има и естествен витамин Е, който е мощен антиоксидант, помагащ за предотвратяване на рак. Крушовидният плод помага на черния дроб за производство на глутатион, смятан за най-главен антиоксидант. Минералът магнезий, участващ в над 300 метаболитни процеса, също е в изобилие. Високото съдържание на лутеин, витамин Е, и мононенаситена олеинова мастна киселина намаляват риска от рак. Подобрява здравето на сърцето. Насърчава по-добрия приток на кръв и понижава кръвното налягане. Подкрепя функцията на мозъка и предотвратява деменция. Предпазва нервната система. Прави ни по-бдителни и психически по-устойчиви. Диетолозите препоръчват от една четвърт до половин авокадо дневно. Вкусно и полезно е свежо, в салати, сандвичи или като гарнитура. Е, добрата новина е, че ще го откриеш във всеки магазин за плодове и зеленчуци. А следващата по-добра е, че можеш да го поделиш с мама и татко или с баба и дядо – за всички е полезно. И понеже това е мексиканска храна, сега ще научиш името на най-популярната салата с авокадо. Това е ГУАКАМОЛЕ. Има пикантен вкус. И зелен цвят. Ето и рецептата: 1 бр. Авокадо; 1/2 бр. люта чушка; 1/2 малка глава червен лук; 1 с.л. лимонов сок или сок от лайм; 5-6 стръка пресен кориандър(маданоз) ; скилидка чесън; сол; домат, чушка – по желание. Продуктите се нарязват на ситно, смесват се с авокадото и се смачкват с дървена лъжица. Приятни и вкусни забавления!